Jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową na górską wyprawę? Poradnik

Chodzenie po górach to świetne hobby, a zarazem wspaniały sposób na odstresowanie się. Pozwala na nawiązanie kontaktu z naturą oraz poprawienie kondycji, co kluczowe przy współczesnym, siedzącym trybie życia. Wędrówki wymagają jednak odpowiedniego ubioru, a zwłaszcza odpowiednio przystosowanej do tego rodzaju aktywności kurtki. Czym konkretnie należy się kierować przy zakupie?

Ubrania dla aktywnych turystów

Przede wszystkim warto poszukać takiego modelu, który charakteryzuje się nie tylko wysoką wodoodpornością, ale również dobrą przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu uniknie się nadmiernego pocenia, co może się zdarzyć, kiedy wędrówka staje się naprawdę intensywna i wymaga włożenia dużego wysiłku. Godnym uwagi modelem jest zwłaszcza Patagonia Torrentshell 3L (https://www.polarsport.pl/kurtka-patagonia-torrentshell-3l-women-s.html). Wyróżnia się bowiem innowacyjną, nylonową membraną, chroniącą przed deszczem oraz roztapiającym się śniegiem. Sprawdzi się więc o każdej porze roku, a także niezależnie od pogody. Można ją wobec tego określić jako uniwersalny egzemplarz, jaki zadowoli praktycznie każdego amatora górskich wędrówek.

patagonia torrentshell 3l

Funkcjonalność przede wszystkim

Nie można zapominać również o tym, że odpowiednia kurtka powinna umożliwiać komfortowe przechowywanie rozmaitych rzeczy. Mowa tutaj chociażby o:

  • portfelu,
  • kluczach,
  • pieniądzach,
  • telefonie komórkowym.

Z tego powodu warto wybierać modele wyposażone zarówno w kieszenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Pozwoli to skutecznie ochronić cenne przedmioty przed zmoknięciem. Znacznie ułatwia również ich przechowywanie.

Kolejną istotną, aczkolwiek często zapominaną kwestią, jest obecność dolnego ściągacza. Umożliwi on doskonałe dopasowanie kurtki do sylwetki, dzięki czemu nie dostanie się pod nią deszcz albo śnieg. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że rozmiar odzieży da się w pewnym stopniu regulować, co dosyć istotne w przypadku posiadania nietypowej sylwetki lub skłonności do tycia albo chudnięcia.

Warto również zadbać o obecność regulowanego kaptura. Taki model sprawi bowiem, że można ochronić głowę przed zmoknięciem, ale jednocześnie nie zawężać pola widzenia.