Namioty — wskazówki dotyczące wyboru

Namiot to dom dla biwakowicza, wyspa komfortu i schronienie na czas biwaku. Wybór namioty jest prawie tak samo ważny jak wybór partnera życiowego. Oto, jak wybrać namioty, aby biwakowanie było przyjemnością podpowiada www.polarsport.pl.
Material
Popularne namioty są wykonane z syntetyków na bazie poliamidu, PCW i poliestru, które są mocne, odporne na pełzanie, wilgoć i trwałe. Sprawdzone materiały to oxford i plandeka: są mocne, lekkie, trwałe, odporne na deszcz i wahania temperatury.
Dla beztroskiego biwakowania ważne są następujące cechy materiału, z którego wykonany jest namiot:
- Gęstość nici jest mierzona w teksach — im więcej podłużnych i poprzecznych nici na cal kwadratowy, tym większa wytrzymałość tkaniny. Dla namiotów kempingowych odpowiednia jest waga namiotu 180-190T, a dla namiotów całorocznych 210T i więcej.
- Metoda tkania. Na przykład ripstop, w którym po przekroczeniu pewnej liczby cienkich nici przechodzi się w grube, zwiększa wytrzymałość tkaniny przy niewielkim wzroście jej wagi.
- Grubość nici w denierach (D) — wpływa na wagę i wytrzymałość.
- Odporność na wodę (mierzona w milimetrach słupa wody).
- Dodatkowa impregnacja hydrofobowa za pomocą poliuretanu (PU, powłoka PU), silikonu (Sl, Silikon) lub związków fluorowęglowych.
- Powłoka ogniochronna (F/R).
Namioty i ich kształt
Najczęściej spotykane kształty namiotów są następujące:
- Kopuła lub półkula — łatwa do ustawienia, nie wymaga kołków podczas ustawiania, wiatroszczelna (nie zależy od kierunku wiatru). Wewnątrz może być mniej przestronny niż półnamiot.
- Półskrzynka — przestronna, często z dużym tamburem. Wady: niestabilna przy bocznym wietrze; trudna do ustawienia na trudnym podłożu (piasek, sypki śnieg).
Kabina — pojemna, odporna na wiatr i deszcz, lekka, łatwa do naprawy podczas biwakowania. Wady: potrzebne są wewnętrzne podpory; trudno je rozstawić samodzielnie; w czasie ulewnego deszczu woda może wlewać się do środka.
Liczba warstw
Namiot jednowarstwowy składa się z jednej warstwy materiału. Wentylację zapewnia siatka przy wejściu oraz (opcjonalne, ale zalecane) dodatkowe „okna”.
Warstwa dwuwarstwowa składa się z lekkiej warstwy oddychającej lub warstwy nieoddychającej z otworami wentylacyjnymi oraz namiotu zewnętrznego chroniącego przed wilgocią. Przestrzeń powietrzna między warstwami utrzymuje ciepło w namiocie. To, który namiot wybrać, zależy od osobistych preferencji.
Namioty jednowarstwowe:
- lżejsze niż namioty dwuosobowe;
- Szybsza instalacja;
- Gromadzą się skropliny, które osadzają się na rzeczach.
Namioty dwuwarstwowe:
- Pozwalają na sen i zapewniają suchość rzeczy;
- Cięższe niż namioty jednowarstwowe;
- Wymagają więcej czasu i wysiłku przy instalacji.