Łapawice: dlaczego są potrzebne we wspinaczce? Co zapewniają?

Jeśli uwielbiasz przygody, to musisz mieć parę dobrze zabezpieczonych rękawic zawsze przy sobie. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o łapawicach i dowiedzieć się, dlaczego są one idealne dla alpinistów oraz osób lubiących wyzwania w terenie.

Czym są łapawice i skąd pochodzą?

Łapawice są znane od początku XIX wieku i od tego czasu stały się ważną częścią odzieży ochronnej dla alpinistów. Rękawice alpinistyczne różnią się pod względem konstrukcji i stylu, ale generalnie są wykonane z wodoodpornych i wytrzymałych materiałów. Rękawice te zostały specjalnie zaprojektowane do użytku przez osoby, które wspinają się po górach jako sport lub hobby, ale nie ma powodu, dla którego nie można ich używać, jeśli lubi się inne aktywności na świeżym powietrzu.

Dlaczego wspinacze górscy powinni nosić łapawice?

Łapawice są specjalnym rodzajem rękawic zaprojektowanych specjalnie do użytku podczas wspinaczki górskiej. Rękawice alpinistyczne nie są typowymi rękawicami roboczymi lub zimowymi; zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę przed ekstremalnym zimnem i odmrożeniami, a jednocześnie umożliwić dłoniom użytkownika wykonywanie wielu różnych zadań.

Zazwyczaj tego typu akcesoria mają skórzaną zewnętrzną część dłoni, która zapewnia zarówno lepszą ochronę przed żywiołami, jak i większą trwałość w czasie. Palce i grzbiet dłoni są wykonane z materiału syntetycznego lub tkaniny, takiej jak polar. Oba rodzaje materiałów zapewniają wysoki poziom izolacji termicznej, jednak z punktu widzenia komfortu polar jest zwykle uważany za lepszy od materiałów syntetycznych, ponieważ odprowadza wilgoć (pot) z dłoni.

Wybrane modele łapawic

Niektóre łapawice – https://www.polarsport.pl/odzie/r.html posiadają wyjmowaną wyściółkę, którą można nosić oddzielnie, jeśli potrzebujesz trochę ciepła lub jeśli wykonujesz prace wymagające zręczności, takie jak rozbijanie obozu lub operowanie linami i sprzętem. Rękawice alpinistyczne są niezbędnym elementem wyposażenia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych wspinaczy skałkowych. Zostały one zaprojektowane, aby chronić dłonie przed żywiołami i urazami, które mogą wystąpić podczas wspinaczki.