Jak wybrać opony do swojego roweru?

Opony rowerowe to jedyny element jednośladu, który zapewnia kontakt roweru z podłożem. Od ich prawidłowego wyboru zależy więc czy jazda rowerem będzie wygodna i bezpieczna. W każdym sklepie rowerowym jest bardzo szeroki wybór opon. Zakup najlepszych do danego jednośladu może więc stanowić spore wyzwanie. Jak wybrać opony rowerowe, by był to dobry wybór? Wybierając opony do roweru, trzeba uwzględnić co najmniej kilka kryteriów wyboru. Najważniejszym jest rodzaj dróg, po których będziemy jeździć jednośladem. 

Gdzie będziemy poruszać się rowerem? 

Najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest jedno. Jakie trasy najczęściej będziemy pokonywać rowerem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna, bowiem dzięki niej od razu będzie można odrzucić pewne rodzaje opon rowerowych. Inne opony bowiem warto założyć do roweru, jeśli będziemy jeździć rowerem przede wszystkim po asfalcie, ścieżkach rowerowych i utwardzonych drogach. Inne zaś, jeśli tego typu drogi nie będą tymi, po których rowerem będziemy jeździć regularnie.

Opony do roweru, który będzie jeździł przede wszystkim po asfalcie

Jeśli rower będzie użytkowany przede wszystkim w mieście i w zasadzie nie będziemy nim zjeżdżać w trudniejszy teren, najlepszym wyborem będą opony szosowe z delikatnym bieżnikiem. Takie opony rowerowe pozwalają na komfortową i bardzo bezpieczną jazdę po tego typu drogach. Oczywiście można tez wybrać opony bez bieżnika, jednak nie jest to dobry wybór, jeśli będziemy jeździć rowerem także w deszczu czy po mokrym asfalcie. Brak bieżnika spowoduje bowiem, że na mokrym asfalcie będzie dużo łatwiej o poślizg. Bieżnik na oponie szosowej odprowadzi wodę spod niej i ryzyko poślizgu na mokrym asfalcie będzie o wiele mniejsze. 

Teren mieszany

Jak wybrać opony rowerowe, jeśli chcemy poruszać się po asfalcie i różnego rodzaju utwardzonych powierzchniach, czasami jednak będziemy tez jeździć po trudniejszym terenie? Odpowiedź jest prosta. Należy wybierać spośród opon, które w strefie czołowej są w miarę gładkie, po bokach zaś mają bieżnik bardziej terenowy. Takie opony określane są jako semi slicki. Jeśli są odpowiednio napompowane, na płaskim terenie z powierzchnią będzie stykać się ich centralna, bardziej płaska część. Jeżeli zaś teren będzie trudniejszy, bardziej grząski, zetknie się z nim zarówno centralna część opony jak i boki, na których jest więcej bieżnika. Taka opona to idealne połączenie dobrych właściwości szosowych i terenowych. Na twardych powierzchniach opory toczenia takiej opony są bardzo niskie. Podczas jazdy w trudniejszym terenie oczywiście nieco wyższe, jednak plusem jest duża przyczepność, zapewniająca bezpieczeństwo poruszania się. 

Opony terenowe

Jeśli najczęściej będziemy poruszać się rowerem w trudniejszym terenie, opony terenowe są najlepszym wyborem. Rowerem z takimi oponami będzie można bardzo łatwo poruszać się w terenie, pokonywać nierówności drogi lub grząskie tereny. Oczywiście rowerem z takimi oponami można też poruszać się po twardym terenie, drogach asfaltowych czy ścieżkach rowerowych z kostki brukowej. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że opory toczenia będą nieco większe niż w przypadku opon stricte szosowych. 

Jakość opon ma znaczenie

Wybierając opony rowerowe, trzeba tez mieć na uwadze ich jakość. Najlepszym wyborem są opony renomowanych producentów i doskonałej jakości. Wybierając takie można mieć pewność, że wystarczą na wiele lat i nie będzie konieczności kupowania kolejnych i szybkiego ponoszenia kolejnych wydatków na zakup opon.