Czym są raki na buty?

Raki turystyczne to dobre rozwiązanie dla każdego, kto wybiera się na wyprawę w górskie rejony. Okazuje się, że na pewnej wysokości skaliste podłoże może zamienić się w warstwę lodu, jaki jest pokryty powłoką śnieżną. Strome i śliskie powierzchnie wpływają na niebezpieczeństwo dla alpinisty. Wybawieniem są raki na buty, jakie warto mieć w swoim ekwipunku. Czym cechują się raki górskie? Dlaczego trzeba je mieć? Co dają takie dodatki? Gdzie można je kupić?

Raki górskie

Raki górskie mają za zadanie zadbać o nasz komfort oraz zachowanie bezpieczeństwa. Są to specjalne nakładki na buty, jakie pozwolą nam chodzić po lodzie oraz śniegu. Producenci oferują wiele ciekawych opcji, jakie różnią się sposobem zakładania, przeznaczeniem i dopasowaniem do danych warunków pogodowych. W wyższych partiach górskich, raki muszą być wyjątkowo solidne i niezwykle skuteczne. 

Raki do trekkingu

Nowoczesne raki turystyczne przydadzą się do trekkingu po zmrożonym lodzie i podczas wspinaczki lodowej. Czym cechują się te produkty? Przede wszystkim posiadają ułożone poziomo zęby. Dadzą nam wygodę wtedy, gdy planujemy wyprawę po dosyć miękkim lodzie. Jeśli chodzi o lodową wspinaczkę, tutaj dobrą opcją są raki z zębami ułożonymi pionowo. Cechują się one sporą skutecznością penetracji lodu, są bardziej wytrzymałe i twardsze. 

Raki można podzielić na sztywne i półsztywne. Ta druga opcja jest bardziej elastyczna, a ta pierwsza pozwoli nam wspinać się po lodzie. Alpiniści chętnie sięgają po każdy z tych produktów. 

Raki górskie dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/skituring/harszle-i-raki/