Wybór licznika rowerowego

Wybór licznika rowerowego jest bardzo ważny nie tylko dla zawodowców, ale również miłośników jazdy na rowerze. Jest to przydatne akcesorium, które umożliwia zmierzenie prędkości, tempa treningu oraz intensywności. 

Czym jest licznik rowerowy?

Może to pomóc ocenić własne możliwości oraz uprzyjemnić podróż. Szybki rozwój technologiczny sprawił, że wymagania rowerzystów są coraz większe. Wielu z nich zastanawia się jak wybrać licznik rowerowy, który spełni wszystkie wymagania. Warte uwagi są między innymi bezprzewodowe komputerki rowerowe, które umożliwiają komputerową analizę treningu. Takie urządzenia są jednak dosyć drogie, dlatego największym uznaniem cały czas cieszą się proste urządzenia. Zaawansowane funkcje z reguły są skomplikowane i mało potrzebne. Większość rowerzystów powinno być w pełni usatysfakcjonowanych zakupem podstawowego licznika. Liczniki przewodowe są połączone kablem z czujnikiem na kole. Jeżeli przewód jest dobrze zamontowany to nie powinien w żaden sposób przeszkadzać w jeździe na rowerze. W tym artykule wyjaśniamy jak wybrać licznik rowerowy.

Wytrzymałość urządzenia

Należy jednak pamiętać, że łatwo go uszkodzić, dlatego nie sprawdzi się dobrze w trudnym i wymagającym terenie. Dla takiego czujnika optymalne będą warunki miejskie. Największa zaleta czujników przewodowych to przede wszystkim cena, ale także brak zakłóceń, które mogą występować w przypadku licznika bezprzewodowego. Warto też mieć na uwadze, żeby kupować liczniki jedynie w sprawdzonych i renomowanych sklepach rowerowych, które od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Osoby, które planują zakup licznika bezprzewodowego muszą się przyszykować na znacznie większe koszty. To za pośrednictwem fal radiowych odbywa się transmisja między jednostką centralną a czujnikiem. W przypadku tańszych modeli wykorzystywana jest cały czas analogowa transmisja danych. Z tego powodu w pobliżu silnego pola magnetycznego mogą występować różne zakłócenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń jest mniejsze w przypadku cyfrowej technologii transmisji bezprzewodowej. Należy jednak pamiętać, że liczniki z taką technologią są zdecydowanie droższe, dlatego nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. 

Wybór licznika rowerowego

Wybierając licznik trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wodoszczelność oraz jakość wykonania sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele chińskich podróbek liczników, które nie mają zbyt wiele wspólnego z jakością. Ich największą zaletą jest cena, dlatego cieszą się niestety dosyć dużym zainteresowaniem. Licznik rowerowy musi być przede wszystkim wytrzymały, ponieważ jest cały czas narażony na opady deszczu oraz dużą ilość wstrząsów. Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w outdoorowej elektronice i warto od nich kupować produkty. Wielkość i czytelność wyświetlacza to kolejne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze licznika. Ważna jest również masa urządzenia, ponieważ nie może być zbyt ciężki. Przekątna 5 – 6 cm to optymalna wielkość ekranu polecana przez specjalistów. Ciężkie liczniki są niewygodne, ponieważ czasami trzeba zdjąć urządzenie i schować do kieszeni. Zakres temperatur w jakich pracuje licznik to kolejna ważna kwestia.