Martwy ciąg – król wszystkich ćwiczeń

Wielkie ciężary, wielki wysiłek i dużo huku. Tak zazwyczaj kojarzy się ludziom słynny martwy ciąg. Wielu dodałoby do tego jeszcze ból pleców, niemniej to jest już winą ich złej techniki. Tak czy tak, to unikalne ćwiczenie jest w niekwestionowanej czołówce każdego poważnego miłośnika „żelastwa”. Dosyć kontrowersyjne spostrzeżenie? Niektórzy zapewne mogą się dąsać na takie postawienie sprawy. Będą to zapewne ci, którzy nigdy nie wiedzą nawet, czym są paski do martwego ciągu.

Legionista i sztanga

Ćwiczenia polegające na szarpaniu dużego ciężaru z ziemi znane były od setek lat. Nic dziwnego, to jeden z najbardziej naturalnych sposobów ruchu dla człowieka. Bardziej wrodzony jest już tylko przysiad, można to dostrzec u niemowląt. Niemniej jako ćwiczenie potwierdzoną tradycję martwego ciągu można wywodzić już od rzymian. Wiadomo, że rodacy Cezara lubili pewne wariacje tego ćwiczenia. Być może nie znali pasków do martwego ciągu i odpowiednich butów, niemniej technikę mieli opanowaną. Sądząc po freskach, dawała niezłe efekty.

Dlaczego jednak martwy ciąg jest tak popularny? Zapewne ze względu na swoją skuteczność. Poprawnie wykonany, angażuje wiele partii mięśniowych ciała. Przede wszystkim plecy, nośnik siły człowieka, niemniej swoją rolę odgrywają też nogi, ramiona, a nawet klatka piersiowa. Trzeba jednak pamiętać, wszystko zależy od prawidłowej techniki. Wielu młodych ludzi zrobiło sobie krzywdę, wykonując martwy ciąg z dużym obciążeniem i wygiętym w koci grzbiet kręgosłupem. To oni potem często odradzają ten bój dla innych! Nic dziwnego, kontuzja pleców może zrazić do wszystkiego. Jeżeli jednak pamiętać o podstawowych zasadach i pewnej dozie pokory przy ciężarze, jest to ćwiczenie całkowicie bezpieczne! Dobrym rozwiązaniem są paski do martwego ciągu, np takie: https://swiatsupli.pl/promaker-paski-do-martwego-ciagu-lifting-straps-pm-04-1764/p3312. Usztywniają i zwiększają pewność chwytu.

paski do martwego ciągu

Po co w ogóle paski do martwego ciągu?

Dużą rolę podczas tego ćwiczenia gra chwyt. Niestety nie każdy od początku ma silne palce, zdolne utrzymać setki kilogramów na sztandze. Dlatego niektóry stosują specjalne paski, którymi niejako przywiązują sobie ciężar do ręki. Na początku warto przemyśleć używanie takiego zabezpieczenia, przynajmniej do momentu wyćwiczenia chwytu.