Kask – wyjątkowe akcesorium rowerowe o wyjątkowych możliwościach

Trudno kwestionować zasadność jazdy na rowerze z założonym na głowę kaskiem. Owszem, w trakcie jazdy przeszkadza on wielu osobom, ale już przy kolizji z gruntem bywa różnie… Warto jednak podkreślić, że na rynku akcesoriów rowerowych istnieje co najmniej kilka typów takich rozwiązań. Dzięki temu dopasowanie idealnego modelu do własnych oczekiwań jest dużo łatwiejsze.

Jazda a typ kasku

Na wybór konkretnego modelu kasku ma wpływ przede wszystkim preferowana przez cyklistę metoda jazdy. Inny kask sprawdzi się w trakcie jazdy szosowej, a inny – w trakcie jazd górskich. Oczywiście można je traktować zamiennie, ale takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Trzeba też pamiętać, że w ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się kaski aero, które – całkiem nieprzypadkowo – są nazywane „pancernymi”. 

Jazda a kask – najważniejsze zestawienie

Stawiając na różne akcesoria rowerowe pokroju tych z Sprint-Rowery.pl, można oczekiwać nieco innych właściwości aerodynamicznych, jezdnych i funkcjonalnych. Tak też jest w przypadku kasków rowerowych.

1. Jazda szosowa

Do jazdy szosowej najlepiej sprawdzą się kaski typu aero. Nic w tym dziwnego, skoro liczy się tu przede wszystkim niski opór powietrza. Tak skonstruowany kask wyróżnia się brakiem otworów wentylacyjnych i wzmocnioną konstrukcją czołową. 

2. Jazda MTB

Jazda górska wyróżnia się dość ciekawą specyfiką, która również ma wpływ na konstrukcję kasku. Akcesorium do MTB powinno posiadać dość masywny, rozbudowany tył, który będzie skutecznie chronił potylicę kolarza. Opcjonalnie można skorzystać z modeli wyposażonych w odsuwany lub odpinany daszek, a także z kasków zasłaniających całą twarz.

3. Jazda miejska

Dla rowerzystów ceniących sobie jazdę rekreacyjną, najlepszym rozwiązaniem pozostanie lekki kask do codziennych zastosowań. Należy pamiętać, aby – niezależnie od swej konstrukcji – posiadał on dobrze widoczne elementy odblaskowe. Nie ulega też wątpliwości, że musi być to model zapewniający maksymalny komfort użytkowania.

4. Jazda dzieci

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości, dziecięce kaski rowerowe. Modele te powinny charakteryzować się ciekawą kolorystyką, wygodnym, wewnętrznym obiciem, a także maksymalnym stopniem ochrony głowy. Mało tego – warto zadbać o produkt zapewniający dobrą wentylację, a także posiadający specjalną, chroniącą przed obtarciami wkładkę.

Właściwości kasków rowerowych

Wybierając kas rowerowy (tak dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej), warto zadbać o produkt wyposażony w miarę dużą regulację obwodu głowy. Przed zakupem warto też poszukać kasku wyróżniającego się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi, a konkretnie dużą zdolnością do oddawania ciepła. Ciekawym parametrem kasku jest też powierzchnia styku z głową, która pozwala oszacować stopień styczności głowy z wkładkami kasku, a w konsekwencji – stopień wentylacji.

Podsumowując, wybór odpowiedniego kasku nie jest łatwy, ale – biorąc pod uwagę specyfikę dostępnych modeli – można wybrać dla siebie optymalny dla siebie produkt.