Odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry

Wyprawa w góry to odpowiednie przygotowanie, które pozwoli na to, aby poradzić sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach. Koniecznością jest nie tylko ciepłe picie, ale także raki na buty. Solidne buty w połączeniu z tymi zębami powinny być obecnie nie tylko na wyżej położonych partiach górskich. Często korzysta się w nich także w miastach – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z ogromnymi ilościami śniegu. Co należy wiedzieć na temat tych stalowych elementów na buty?

Buty w góry

O tym, że ma się do czynienia z różnymi rodzajami raków, można mówić dużo. Nie można jednak zapomnieć, że ważne są nie tylko te zęby, ale także buty. Należy z uwagą podejść do takiego, jakie buty zabiera się na zimowe wyprawy. Te uwielbiane przez wszystkich adidasy nie nadają się do wędrowania po śniegu – nawet, jeżeli komuś będzie w nich ciepło. Z dwóch względów. Pierwszy – nieodpowiedni rodzaj podeszwy, który sprawi, że szybciej będzie można o wypadek na śniegu. Dwa – zbyt miękki but. Raki na buty nie nadają się do założenia na tak elastyczną podeszwę. Każda osoba, która przygotowuje się do zakupu raków musi wiedzieć, że na jej nogach muszą zagościć sztywne, ale wygodne buty zimowe.

Rodzaje raków górskich

Decydując się na zakup takich elementów należy wiedzieć, że raki podzielić można na kilka grup. Jeden z takich rodzajów to ten, który mówi o ich sztywności. W sklepach można więc otrzymać:

  • raki półsztywne – dedykowane na trasy o średnim nachyleniu. Wielu specjalistów zaleca ich zakup, ponieważ nadają się one na dłuższe trasy, ze względu na komfort użytkowania. Trzeba jednak mieć na względzie to, że nie można na nich chodzić długo, opierając się tylko na przedniej części. Może to bowiem powodować dyskomfort.
  • raki sztywne – dedykowane na te trasy, gdzie częściej ma się do czynienia ze wspinaczką niż marszem po jednorodnym terenie. Polecane są one dla osób, jakie kochają wspinać się po lodowcach. Dzięki swojej budowie ograniczają one maksymalnie ruch łącznika, zapewniając wsparcie podczas wspinaczek.