Jak wybrać odpowiednie skarpety do jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze to świetna zabawa. Niemal każdy już od dziecka uczy się tej sztuki, której podobno się nie zapomina. Rower to sprzęt dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy tuszy. Nawet, jeśli na rowerze nie jeździ się wyczynowo, to warto zrobić wszystko, by uczynić swą jazdę bardziej wygodną i rozwijać swe umiejętności prowadzenia roweru na dłuższych dystansach. Wystarczy wiedzieć, jak wybrać skarpetki kolarskie i już można zrewolucjonizować swoje dotychczasowe podejście do tematu. Systematyczne treningi na rowerze to samo zdrowie. Posiadając odpowiednie skarpetki, nie straci się zbyt szybko zapału do jazdy. 

Jakiej długości skarpetki kolarskie?

Skarpetki kolarskie mogą występować w formie minimalistycznych stopek, lecz jeśli skarpetki są zbyt krótkie mogą do końca nie spełniać swoich funkcji. Kolarze zazwyczaj kupują skarpetki do połowy łydki lub nawet obejmujące całą łydkę. Taka długość gwarantuje, że nogi nie zmarzną i nie wyziębią się, a rowerzysta nie poobciera sobie łydek. Przydługie skarpety mają także chronić przed dostawaniem się wody i kamieni do butów sportowych. Oprócz długości liczy się też struktura materiału. Cieńsze skarpetki nadają się na asfaltowe drogi, grubsze – na bardziej wymagający teren.

Dlaczego skarpety muszą być ściśle dopasowane?

Idea skarpet kolarskich polega na tym, iż mają one ciasno przylegać do nogi, bo tylko w ten sposób należycie ja chronią. Uzyskaniu większej stabilizacji służą funkcjonalne ściągacze (na końcu u góry oraz bezpośrednio pod stopą w środkowej części).  Dopasowanie jest tak ważne, ponieważ tylko w ten sposób zapewniona jest należyta ochrona. Można np. osłaniać delikatną i wrażliwą piszczel. Ważne jest to, iż skarpety dla kolarzy, pomimo tego, że ciasno oplatają łydkę, nie powodują wrażenia ucisku, więc mogą być noszone nawet przez osoby, które mają tendencję do żylaków oraz schorzeń kończyn dolnych.

Jak skarpetki kolarskie chronią przed kontuzją?

Działa tutaj bardzo prosty mechanizm. W okolicach kostek wszyte są specjalne usztywnienia, które mają powodować amortyzację urazów. Nawet, jeśli osoba kierująca rowerem uderzy się w jego twardą ramę lub inną część, nie powinno to rodzić żadnych konsekwencji. Ochrona wrażliwego obszaru kostki jest wskazane ze względu na to, że jakakolwiek kontuzja stawu skokowego może na dłuższy czas wyłączyć zawodnika. Poza tym, kontuzja tego rodzaju może być bardzo nieprzyjemna i z pewnością nikt nie chciałby, aby stało się to jego udziałem. 

Z czego powstają skarpety do jazdy na rowerze?

Skarpetki dla kolarzy szyje się z różnych materiałów. Najbardziej popularne są: elastan, poliamid oraz polipropylen. Jeśli chodzi o skarpetki na zimę, one powstają z wełny merino. Wykluczone jeśli chodzi o jazdę na rowerze jest stosowanie skarpetek akrylowych lub bawełnianych, gdyż będzie to wręcz zabójstwo dla stóp. Skarpetki z materiałów termoaktywnych doskonale i umiejętnie przepuszczające powietrze. Odprowadzają wilgotnoć i zapewniają wentylację na najwyższym poziomie. Nowoczesne i innowacyjne skarpetki dla kolarzy to absolutny hit.