Buty wspinaczkowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Dla wielu osób wspinaczka to prawdziwa pasja. Nie może to dziwić. To zawsze przygoda pełna emocji. Jednak każdy miłośnik wspinaczki doskonale wie, że do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Mowa tu o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku. Jednym z kluczowych jego elementów są buty wspinaczkowe. Powinny być wygodne i zapewniać bezpieczeństwo. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jaki rodzaj wiązań w obuwiu wspinaczkowym?

Wybierając buty do wspinaczki w pierwszej kolejności, uwagę zwrócić należy na rodzaj ich wiązania. Rozwiązań jest tu bowiem kilka, a każde sprawdza się w innych warunkach. Po pierwsze, wskazać można na buty wsuwane. Nie posiadają ani sznurowadeł, ani rzepów. To dobre rozwiązanie dla osób początkujących, ponieważ takie buty się łatwo zakłada i ściąga. Idealnie sprawdzają się podczas wspinaczki na ściance. Drugi typ butów to buty na rzepy. W tym przypadku również można liczyć na ich szybkie i wygodne zakładanie i ściąganie. Ich zaletą w porównaniu z butami wsuwanymi jest fakt, że nie ulegają one tak bardzo deformacji. Jednak największą zaletą butów na rzepy jest możliwość ich łatwej regulacji. Na koniec wskazać trzeba na buty wspinaczkowe wiązane. Ten rodzaj obuwia jest bardziej dopasowany do kształtu stopy. Wyróżnia je również większa możliwość regulacji.

Jaka asymetria w butach do wspinaczki?

To, co odróżnia obuwie wspinaczkowe od tego, które nosi się na co dzień, to charakterystyczne wygięcie w linii palce-pięta, czyli tzw. asymetria. Dzięki niej stopka układa się we właściwy sposób podczas wspinaczki. Osoby początkujące wybrać powinny buty z mniejszą asymetrią. Wynika to z tego, że w ich przypadku stopy potrzebują czasu na to, aby przyzwyczaić się do właściwego ułożenia. Z kolei osoby bardziej zaawansowane postawić powinny na buty wspinaczkowe, w których palce są wyraźnie ściągnięte w dół, a pięta jest wyraźnie zarysowana. Pozwoli to na prawidłowe ułożenie stopy na skałkach.

Buty wspinaczkowe – jaki rozmiar?

Kupując obuwie do wspinania, oczywiście właściwie należy dobrać ich rozmiar. Pamiętać tu trzeba, że rozmiar takich butów dopiera się nieco inaczej w porównaniu z obuwie codziennym. W pierwszej kolejności wiedzieć trzeba, że tego rodzaju buty mierzy się bez skarpet. Wynika to po prostu z tego, że obuwie wspinaczkowe nosi się właśnie bez nich. Po drugie, istotne jest, aby buty były ciasne i dokładnie opinały stopę. Między butem a stopą nie może być żadnego luzu. Tylko wówczas buty zapewniać będą właściwą stabilność podczas wspinaczki.