Jak wybrać pompkę rowerową?

Jaki jest zdecydowanie najważniejszy dodatek do roweru? Wiele osób uważa, że jest nim kask rowery, odpowiednie oświetlenie czy też nawet licznik. Jak się jednak okazuje, te bardzo ważne rzeczy blakną w przypadku zestawienia ich z pompką rowerową. To właśnie ona umożliwia jazdę na rowerze, a także ratowanie się w przypadku złapania podczas jazdy gumy. Co więc powinno się o takim dodatku wiedzieć? Jak wybrać pompkę do roweru?

Dlaczego warto mieć pompkę rowerową?

Jeśli chce się w pełni zrozumieć to, jak powinno się wybierać pompkę rowerową ze sklepów jak sprint-rowery, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu jest ona tak ważna. Do czego się więc taki dodatek przydaje?

Każdy rowerzysta musi wiedzieć to, że opony rowerowe wypełnione są powietrzem, aby mogły odpowiednio amortyzować nierówną nawierzchnię podczas jazdy. Opony nie są jednak w pełni szczelne, a to sprawia, że od czasu do czasu wymagają ponownego dopompowania. Jak często powinno się pompować opony w rowerze? Warto sprawdzać ich ciśnienie przynajmniej raz na dwa tygodnie i w razie potrzeby dopompować różnicę.

Wiedzieć jednocześnie trzeba to, że zawsze podczas jazdy na rowerze przydarzyć się może wypadek w postaci przebicia koła. W takiej sytuacji pomocny będzie zestaw naprawczy, a także oczywiście pompka, która napompuje oponę.

Jak wybrać domową pompkę do roweru?

Jak więc widać pompka używana może być nie tylko w domu, lecz również w terenie. Wybranie odpowiedniej pompki warto mimo wszystko rozpocząć od tej domowej, ponieważ to właśnie ona używana będzie zdecydowanie najczęściej. Jaki model można więc w tym wypadku polecić?

Jako domowa pompka zdecydowanie najlepiej sprawdza się wersja nożna. Jest to model, który stawiany jest na podłożu, a następne przy pomocy stopy naciskana jest nóżka, która pełni również funkcję tłoka. Naciskanie na pompkę powoduje pompowanie koła. Taki model sprawdza się rewelacyjnie jako pompka domowa, ponieważ jest efektywna oraz bardzo wygodna. Jak jednak można się łatwo domyślić, zupełnie nie sprawdzi się ona jako model przenośny.

Jak wybrać mobilną pompkę do roweru?

Jeśli chce się używać pompki w terenie, aby pełniła ona funkcję awaryjną, musi się ona charakteryzować określonymi cechami. Przede wszystkim musi to być model mały, aby można go było włożyć do plecaka czy też sakwy rowerowej. Pompka tego rodzaju musi być również lekka, aby nie ciążyła podczas jej wożenia. Nie da się bowiem ukryć, że przez większość czasu nie będzie ona potrzeba, jeśli więc będzie za ciężka, zostanie pozostawiona w domu, co rzecz jasna spowoduje, że w razie potrzeby jej nie będzie.

Czy taki model pompki jest na rynku dostępny? Oczywiście tak, a jest nią rzecz jasna pompka ręczna. Jest to bardzo lekka mała pompka, która mieści się nawet w kieszeni. Przy pomocy siły rąk możliwe jest napompowanie nią koła właściwie w każdych warunkach. Rzecz jasna liczyć się trzeba z tym, że pompowanie będzie wymagało sporego wysiłku, a także będzie dość meczące, lecz mimo wszystko taki model powinien być na wyposażeniu każdego rowerzysty. Szczególnie tego, który jeździ rowerem daleko poza miasto, gdzie może mieć poważne problemy z szybkim naprawieniem i napompowaniem koła.