Materiały, czyli z czego można wyprodukować chwyty rowerowe?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych chwytów rowerowych. Część z nich to produkty przeznaczone dla osób początkujących, a część dla wyczynowców, którzy dziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Zarówno jedni, jak i drudzy chcą posiadać dobrej jakości sprzęt. Dlatego wybór niestandardowego tworzywa jest dość popularną tendencją.

Plastik, a może skóra?

Najtańsze chwyty rowerowe to konstrukcje wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Co prawda świetnie sprawdzają się one w trakcie jazdy w średnich i niskich temperaturach, ale w trakcie upałów szybko się nagrzewają, toteż korzystanie z nich nie jest przyjemnością. Ciekawą alternatywą są modele z pianki. Owszem, wykazują one mniejszą odporność na oddziaływania mechaniczne niż chwyty plastikowe, ale za to idealnie dopasowują się do kształtu dłoni. Użytkownik może też postawić na chwyty skórzane, które są prawdziwym „wyrobem luksusowym”. Co prawda są one drogie, ale jazda z nimi to przyjemność, o czym zresztą zaświadczyć może każdy cyklista.

chwyty rowerowe

Materiał wykonania sprawą drugorzędną?

Dla wielu miłośników jazdy na rowerze materiał wykonania chwytów rowerowych to niejedyna kwestia, jaką należy brać pod uwagę w sklepie rowerowym. Równie istotna jest ich masa, która dla wyczynowców ma przecież olbrzymie znaczenie. Trzeba też podkreślić, że kształt profilu chwytów też jest ważny, gdyż to od niego zależy, czy chwyty będą ergonomiczne, czy też nie (https://www.erowery.pl/m/526290/czesci-chwyty-i-owijki-kierownicy). Warto też zwrócić uwagę na miękkość chwytu, gdyż to ona ma szczególne znaczenie w trakcie długotrwałej jazdy. Twarde chwyty mogą wywołać rosnący dyskomfort, dlatego ważne jest, aby jak najlepiej dopasowywały się one do kształtu dłoni.

Podsumowując, chwyty do roweru to ważny element rowerowego wyposażenia, gdyż to one zapewniają kontakt między kierownicą a dłońmi rowerzysty. Warto mieć to na uwadze przy ich zakupie.