Jakie kaski na rower gwarantują największe bezpieczeństwo w trakcie jazdy?

Rowerzyści bardzo często lekceważą swoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Bywa to powodem urazów głowy, które mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. W celu ochrony siebie oraz swojej rodziny warto kupić porządne kaski na rower. Które z nich zapewnią największe bezpieczeństwo na trasie? 

Najważniejsze cechy kasków na rower

Kaski na rower mogą wydawać się do siebie podobne, ale różnią się istotnymi szczegółami. Najważniejszą ich funkcją jest oczywiście ochrona głowy, gdzie sprzęt może nawet uratować życie podczas upadku. Dodatkowym walorem bezpieczeństwa może być oświetlenie w postaci wbudowanej lampki. Może ona znacznie zwiększyć widoczność w nocy, co pozwoli uniknąć przeszkód na trasie. Kaski mogą posiadać również dodatkowe odblaski, dzięki którym rowerzyści są łatwiej zauważani przez kierowców samochodów. 

Kaski rowerowe mogą różnić się w zależności od stopnia wentylacji. Ma to kluczowe znaczenie z perspektywy wygody jazdy. Trzeba pamiętać o jak największej ilości otworów, co pozwoli uniknąć nagrzania głowy. Przydatna bywa dodatkowa siatka, która ochroni włosy przed owadami. Kluczowe jest oczywiście odpowiednie dobranie rozmiaru kasku. Największe problemy będą miały z tym dzieci, które co jakiś czas będą musiały go wymieniać. 

Kaski w zależności od używanego roweru 

Kaski na rower różnią się w zależności od używanego sprzętu. Wynika to z innego zapotrzebowania w trakcie jazdy, związanego z rodzajem trasy. Dla przykładu kaski triatlonowe wymagają lepszej wentylacji niż wersje szosowe. Rowery MTB z kolei to ciągłe niebezpieczeństwo, związane z poruszaniem się po nierównościach i wertepach. Kask powinien tu być znacznie bardziej wytrzymały.

W przypadku rowerów szosowych ważny jest opływowy kształt, który pomoże rozwinąć wysokie prędkości na trasie. Kształt kasku przypomina tu kroplę wody. Rower do jazdy miejskiej powinien łączyć wygodę z bezpieczeństwem, gdzie kluczowa jest dobra widoczność w trakcie poruszania.