Jakie powinny być idealne buty trekkingowe?

Ostatnimi czasy da się zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania trekkingiem. Nie da się ukryć, że choć sport ten nie należy do najmłodszych, to zyskał on sobie znaczącą popularność. Zwykle trekking można uznawać za sport niskobudżetowy, gdyż jedynym wydatkiem jest zapewnienie sobie odpowiednich akcesoriów, a można uprawiać go dosłownie wszędzie, bez konieczności kupowania karnetów czy jednorazowych wejściówek. Najważniejsze jest jednak wyposażenie się w odpowiednie buty trekkingowe, które zagwarantują wygodę i bezpieczeństwo. Tak więc jak je wybrać?

Buty trekkingowe- z membraną czy bez?

Pierwszym dylematem podczas wyboru butów trekkingowych jest to, czy warto wybrać model z membraną, czy może jednak bez niej. Warto więc wiedzieć, że to właśnie membrany gwarantują stopom odpowiednią ochroną, dzięki swojej porowatej strukturze. Niemniej jednak buty trekkingowe wyposażone w membranę zupełnie nie sprawdzą się podczas trekkingu letniego w upalne dni. Wówczas nie ma możliwości odprowadzenia z buty pary wodnej przez membranę, a stopa zaczyna się mocno grzać i również pocić. Tak więc modele bez membrany z pewnością będzie cechowała większa oddychalność i przepuszczalność powietrza. Odpowiednia impregnacja butów trekkingowych bez membrany zapewni również ich ogromną trwałość, a także pomoże zachować pewne właściwości jak np. nieprzemakalność. Wówczas sprawdzą się one nawet podczas trekkingu w deszczu.

Wysokie czy niskie buty trekkingowe?

Kolejną kwestią jest wybór butów trekkingowych wysokich lub niskich. Cóż, wszystko zależy w tym przypadku od własnych preferencji. Wysokie modele sprawdzą się idealnie podczas wypraw górskich, gdyż zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo stawów skokowych. Cechuje je nieco większa waga, a także zwykle grubsza podeszwa. Z kolei buty trekkingowe niskie zapewniają o wiele większą swobodę ruchu i często są również o wiele lżejsze. Marsz w nich z pewnością będzie przebiegał o wiele szybciej. Przeznaczone są one głównie do wędrówek po równinnym terenie, a także po niskich partiach gór.