Jaka uprząż najlepiej się sprawdzi?

Decydując się na zakup swej uprzęży, należałoby popatrzeć na własne plany wspinaczkowe długofalowo. Przede wszystkim weź pod uwagę to, jaki typ wspinaczki uprawiasz oraz będziesz uprawiać. Przeanalizuj własny budżet, by ustalić czy kupiona uprząż wspinaczkowa będzie Twoją jedyną – uniwersalną, lub bierzesz pod uwagę zakup nowej, poświęconej szczególnej aktywności górskiej czy skałkowej. We współzależności od typu wspinaczki nacisk kładzie się na trochę pozostałe parametry. Jaka będzie najdoskonalsza uprząż?

Uprząż wspinaczkowa – struktura

Przy podejmowaniu decyzji jaka uprząż wspinaczkowa będzie niezwykle dobra, pomocna może wykazać się wiedza, jak jest ona zrobiona. Podstawowe elementy uprzęży to pas biodrowy i pętle udowe. Mogą być one wyłożone prezentującym się oddychalnością produktem czy bardzo miękkie dla większej wygody. W większości rodzajów są one związane łącznikiem, jaki stanowi punkt łączenia liny. Istotne są także szpejarki, zezwalające na dobre ustawienie sprzętu wspinaczkowego na uprzęży.

Uprzęże dziecięce – pełne czy biodrowe

Dzieci nie mają bardzo podkreślonych bioder, natomiast ich środek ciężkości jest umieszczony w trochę odmiennym miejscu aniżeli u dorosłych. Z tego powodu są szczególnie narażone na odwrócenie się do góry nogami podczas odpadnięcia od ściany, natomiast choćby na wypadnięcie z uprzęży! Jedynym środkiem na przeciwdziałanie tego rodzaju przypadkom jest stosowanie uprzęży pełnej czy powiązania uprzęży biodrowej oraz piersiowej – tę praktykę poleca się u dzieci do 140 cm wzrostu oraz 40 kg wagi.

Uprząż kompletna

Tego rodzaju uprząż składa się z części biodrowej i piersiowej oraz otacza dobrze całe ciało wspinacza. Uprzęże tego rodzaju mają wyżej położony punkt wiązania liny do uprzęży, co chroni przed odwróceniem wspinacza głową w dół podczas odpadnięcia, szczególnie kiedy mamy na plecach wielki tornister. Tego rodzaju uprząż także minimalizuje zagrożenie uszkodzenia kręgosłupa podczas odpadnięcia, gdyż wszelkie działające siły w takiej sytuacji umieszczane są na cały korpus, natomiast nie jedynie na odcinek lędźwiowy.