Nowoczesne rowery Kross – na jakie hamulce postawić?

Sprawne i niezawodne hamulce bez wątpienia są jednym z najważniejszych elementów każdego roweru Kross. Tylko systematycznie serwisowane hamulce od renomowanego producenta są w stanie zapewnić komfortową i bezpieczną jazdę. Osoby, które planują zakup nowego roweru, powinny poznać najpopularniejsze rodzaje hamulców, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru.

Uniwersalne hamulce typu v-brake

Najtańsze rowery Kross zazwyczaj opierają się na hamulcach typu v-brake. Mowa tutaj oczywiście o hamulcach, które spotkać można nie tylko w rowerkach dla dzieci, ale również w budżetowych rowerach trekkingowych. Hamulce v-brake są nie tylko bardzo tanie, ale również nie ma problemów z ich naprawą, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Do największych zalet należy zaliczyć również dość niską masę własną. Największym minusem są z kolei zużywające się obręcze. Problemy z hamowaniem mogą pojawić się także podczas deszczu albo na zabłoconym terenie.

Klasyczne hamulce Pivot

Szosowe rowery Kross bardzo często korzystają z dobrodziejstwa hamulców typu Pivot. Największymi atutami jest nie tylko aerodynamiczny kształt, ale również dość niska masa i satysfakcjonująca modulacja siły hamowania. Warto wspomnieć o tym, że hamulce tego typu również zużywają obręcz koła, ale pamiętać należy o tym, że zapewniają one zdecydowanie wyższą siłę hamowania.

rowery kross

Pozostałe rodzaje hamulców rowerowych

Nowe rowery Kross bardzo często wyposażone są w hamulce tarczowe mechaniczne, które jak sama nazwa wskazuje wywołują nacisk na tarczę hamulcową. Wyróżnić można także niezawodne hamulce tarczowe hydrauliczne, gdzie mechanizm hamowania opiera się na płynie hamulcowym. Największym atutem hamulców tarczowych hydraulicznych jest to, że zapewniają one najwyższy poziom bezpieczeństwa i pewność reakcji w każdych warunkach.