Jak wybrać deskę do snowboardu?

Najłatwiejszym sposobem na wybór odpowiedniej deski snowboardu jest udanie się do sklepu i skonsultowanie się z doświadczonym sprzedawcą, który jest ekspertem w tej dziedzinie. W tym artykule znajdziesz podstawowe zasady, które pomogą Ci samodzielnie poznać tajniki snowboardu.

Można wziąć pod uwagę główne kryteria wyboru deski do snowboardu:

  • cel snowboardu (gdzie i jak planujesz jeździć);
  • poziom narciarski;
  • sztywność deski snowboardowej;
  • kształt deski do snowboardu;
  • ugięcie deski do snowboardu;
  • szerokość deski do snowboardu;
  • deska snowboard i jej rozmiar.

Przeznaczenie snowboardu i styl jazdy

Najpierw musisz zdecydować o stylu i miejscu jazdy na nartach. Ogólnie mówiąc o tym, gdzie i jak jeździć na snowboardzie, istnieją trzy główne cele (lub style jazdy): All-mountain, Freestyle, Freeride. Z reguły wszyscy producenci snowboardów stosują się do tej samej klasyfikacji. Na przykład na stronie internetowej wiodącej na świecie marki Burton można zobaczyć, że wszystkie deski snowboardowe są podzielone na trzy duże kategorie: Groomers (analog do desek All-Mountain lub uniwersalnych), Park (opcje: Freestyle, Park & Pipe, freestyle), Backcountry (opcje: Freeride, freeride, backcountry).

All-mountain

All-mountain (z angielskiego. „Wszystkie góry”) to uniwersalny styl jazdy na nartach. Deski snowboardowe dostępne w sklepie internetowym DobreNarty.pl to wszechstronne deski, które nadają się do jazdy na różnych stokach. Można nimi jeździć po małych, dobrze przygotowanych stokach poza miastem. Można je zabrać w góry, gdzie stan śniegu może być zupełnie inny: od idealnie przygotowanych ratraków po połamaną, luźną, tzw. „owsiankę”. Na takiej desce można jeździć także po świeżym puszystym śniegu – „puchu”.