Na co zwrócić uwagę wybierając rower szosowy?

Osoby planujące zakup roweru szosowego, mogą odnaleźć szeroką ofertę różnorodnych modeli. Poszukując właściwego dla siebie pojazdu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Podjęcie decyzji nie musi być bowiem trudne. Jak wybrać rower szosowy, który spełni oczekiwania użytkowników?

Pojazd odpowiedniej jakości

Poszukując roweru, warto zainteresować się ofertą sprawdzonych firm. Zwykle oferują one produkty wykonane z wysokiej jakości surowców. Ważne jest to, aby rodzaj wykorzystanych materiałów również odpowiadał zapotrzebowaniu kupujących. W tej kategorii pojawiają się modele z ramą aluminiową i wykonaną z karbonu. Te drugie polecane są zwykle doświadczonym kolarzom i osobom planującym pokonywać długie trasy lub brać udział w wyścigach. Dzięki lekkości i wysokiemu poziomowi amortyzacji wstrząsów zapewniają one lepszy komfort jazdy. Modele aluminiowe oferują z kolei bardziej przystępne ceny. Tego typu kolarzówki mogą okazać się dobrą opcją dla osób planujących wykorzystywać je w celach rekreacyjnych.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Poszukując właściwej dla siebie wielkości, wiele osób posługuje się tabelami, które osobom o określonym wzroście przypisują odpowiednie rozmiary kół i ramy. Warto z nich korzystać. Należy jednak wiedzieć, że komfort jazdy będzie uzależniony też od budowy ciała i różnych cech indywidualnych. Zaleca się więc zawsze wypróbować rower przed dokonaniem zakupu. Wygoda będzie bowiem wpływała na bezpieczeństwo. O rady można poprosić między innymi personel sklepu sprzedającego szosowe rowery. Wykwalifikowani pracownicy nie tylko pomogą odnaleźć właściwy model, ale też odpowiednio go wyregulować.

Wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo

Należy pamiętać o tym, że rowery z tej kategorii umożliwiają rozwijanie znacznych prędkości. Ze względu na to, że stworzone są do jazdy po asfalcie, poruszanie się nimi często wiąże się z dzieleniem drogi z różnej wielkości samochodami. Ze względu na te czynniki, dbałość o bezpieczeństwo jest w ich przypadku wyjątkowo istotna. Nie można zapominać tutaj o odpowiednio dobranych hamulcach. Wśród nich odnaleźć można klasyczne hamulce obręczowe i zyskujące popularność hamulce tarczowe. W te drugie powinny wyposażyć swoje rowery wszystkie osoby, które jeżdżą w terenie górskim. Będą one również korzystnym rozwiązaniem w trudniejszych warunkach pogodowych. Ze względu na cenę, wiele osób decyduje się na standardowe opcje. Hamulce obręczowe dobrze spełnią swoje zadanie na nizinach i w mniej niebezpiecznych trasach.

W przypadku rowerów szosowych duże znaczenie ma też dobór pedałów. Początkujący często zastanawiają się, czy warto wyposażyć rower w pedały wpinane. Choć ich wybór wiąże się z dodatkowymi wydatkami, takimi jak specjalne buty, mają one znaczny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jazdy na tzw. szosówce można uczyć się z pedałami platformowymi. Warto jednak z czasem zmienić je na bardziej zaawansowany model. Wzięcie pod uwagę powyższych aspektów z pewnością ułatwi odnalezienie pojazdu, który spełni oczekiwania.