Jaki rower turystyczny kupić?

Od jakiegoś czas bez trudu zauważyć można, że rower nie jest wykorzystywany tylko i wyłącznie do dojazdów do pracy w mieście, lecz coraz chętniej korzysta się z niego turystycznie poza miastem. Żeby jednak można było wsiąść na siodełko i ruszyć przed siebie na wycieczkę, najpierw trzeba posiadać odpowiedni sprzęt. Jak wybrać rower turystyczny, aby zapewniał on wygodną, lecz również bezpieczną podróż?

Czym jest rower turystyczny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są najważniejsze cechy takiego roweru, a także, na co powinno się w pierwszej kolejności zwracać uwagę podczas jego wybierania i kupowania, najpierw warto sięgnąć po zupełne podstawy, czyli to, czym taki rower jest i czym się on charakteryzuje.

Rower turystyczny, jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowany i przeznaczony jest do jazdy turystycznej. Oznacza to, że nie musi charakteryzować się ogromną prędkością jazdy, jak np. rower szosowy, lecz również nie musi mieć możliwości wjechania w każdy teren, jak wersja górska. Jest to rower, który powinien być połączeniem najlepszych cech obu tych rowerów, przy zachowaniu dużej wygody. Możliwe jest to dzięki specjalnej ramie, która wymusza na rowerzyście wyprostowaną, a zatem nieobciążającą pleców pozycje. Co więcej, rower ten ma duże i cienkie koła, nadające mu sporej prędkości, a także nieco terenową oponę, dzięki której można nim zjechać z asfaltu na szutrową drogę.

Jak wybrać poszczególne elementy roweru turystycznego?

Jak więc widać po powyższym opisie, rower turystyczny to naprawdę bardzo interesujący model jednośladu. Czym się on jednak powinien charakteryzować i na co powinno się zwracać uwagę, gdy się dokonuje w sklepie wyboru jednego z nich?

Nie da się ukryć, że jedną z ważniejszych rzeczy, o których trzeba wiedzieć to, z jakiego materiału powinna być wykonana rama takiego roweru. Musi on być nie tylko lekka, lecz również bardzo mocna, ponieważ na rowerze turystycznym często przymocowane będą zawierające dużo bagażu sakwy rowerowe. Zdecydowanie najlepszą jest rama karbonowa, lecz jej cena to nawet kilka tysięcy złotych. Dobrym stosunkiem jakości do ceny charakteryzuje się natomiast rama aluminiowa.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, jaka będzie danym rowerze zastosowana kierownica. Ma ona ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności jazdy, lecz również na to, jak wygodnie będzie się rowerzyście na niej trzymało dłonie i jak będzie oddziaływała ona na ramiona. Warto w tym aspekcie zainteresować się kierownicą z tzw. rogami, które umożliwiają przy dłuższej trasie zmianę pozycji dłoni, co przyczyni się do wygody podróży.

Na koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, jakie dodatkowe wyposażenie będzie miał kupowany model roweru turystycznego. Oczywiście dobrym pomysłem jest to, aby posiadał on błotniki, co będzie miało duży wpływ na zabezpieczenie ubrania, lecz również i samego roweru przed ubrudzeniem. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest nabycie wersji z fabrycznym oświetleniem, najlepiej takim, które zasilane będzie dynamem, dzięki czemu w trasie nie trzeba się będzie martwić ryzykiem rozładowania baterii.