Obszary morskie GMDSS – czym są?

Morze dla wielu osób kojarzy się przede wszystkim z wielką nieograniczoną przestrzenią, której granice są trudne do wyznaczenia, a czasami nawet niemożliwe. Zapewnienie bezpieczeństwa oraz łączności radiowej na morzu zapewnia GMDSS czyli Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa. 

Czym zajmuje się GMDSS?

Główne założenie systemu GMDSS głosi, że każdy statek spełniający wymagania organizacji powinien być wyposażony w urządzenia radiokomunikacyjne, które pozwalają realizować następujące funkcję:

  • nadawanie i odbieranie sygnałów alarmowych w relacji statek-ląd
  • nadawanie i odbieranie sygnałów alarmowych w relacji statek-statek
  • przekazywanie informacji o lokalizacji miejsca wypadku
  • przekazywanie informacji koordynujących poszukiwanie pomocy

Obszary morskie – czy są w ogóle potrzebne?

Wody mórz są podzielone niewidzialną granicą na 4 strefy morskie, z których każda charakteryzuje się innymi właściwościami.

System GMDSS dzieli morze na następujące obszary:

  • Obszar morza A1 – obszar będący w zasięgu przynajmniej jednej stacji VHF, z którego możliwe jest bezzwłoczne połączenie alarmowe. A1 rozciąga się w promieniu 20 – 25 mil.
  • Obszar morza A2 – obszar będący w zasięgu przynajmniej jednej stacji MF (z wyłączeniem obszaru A1), z którego jest możliwa realizacja ciągłej łączności alarmowej. A2 znajduje się 120 – 200 mil morskich od brzegu.
  • Obszar morza A3 – obszar będący w zasięgu łączności satelitarnej systemu Inmarsat (z wyłączeniem obszarów A1 oraz A2), łączność alarmowa jest ciągle zapewniana. Obszar znajduje się w granicy od 70°N do 70°S.
  • Obszar morza A4 – to obszar znajdujący się poza obszarami A1, A2 oraz A3.

Znajomość podziału obszarów morskich jest konieczna dla kapitanów statków – tylko w ten sposób mogą oni zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się na pokładzie. Również my wybierając się w rejs powinniśmy zasięgnąć po trochę informacji i mieć świadomość do jakich wód właśnie zmierzamy.