Jak wybrać rower dziecięcy dostosowany do jego indywidualnych potrzeb?

Pragnąc kupić rower dla swojego dziecka warto najpierw się do tej kwestii przygotować i dowiedzieć jaki rower będzie najodpowiedniejszy. Aktualnie rowery można kupić dosłownie wszędzie, nawet w marketach, a ich ogromny wybór potrafi zwalić z nóg. Dzieci zazwyczaj pragną rowerów z największą ilością gadżetów, a nie o to przecież chodzi w posiadaniu roweru. Rower ma nie tylko pięknie się prezentować, musi on być przede wszystkim komfortowy, a więc dobrany odpowiednio do indywidualnych potrzeb dziecka.

Moje pierwsze dwa kółka

Gdy dziecka ma już 1 metr, jest to zazwyczaj moment gotowości posiadania pierwszego roweru na dwóch kółkach. Kupując rower dla dziecka należy wziąć pod uwagę szereg ważnych kwestii. Niestety nieodpowiednio dobrany rower wpływa nie tylko na brak komfortu jazdy, ale również na przybieranie niewłaściwej pozycji podczas jazdy oraz na brak pełnego zakresu ruchu mięśni. Właśnie dlatego tak ważne jest dobranie roweru do indywidualnych potrzeb dziecka. Producenci najczęściej podają tabelę, w której dany model roweru jest przyporządkowany wiekowi dziecka. Są to parametry, które warto oczywiście wziąć pod uwagę, jednak jest to jedynie wstępna orientacja. Każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie. Warto więc przystąpić do przymiarki swojego dziecka i dopiero wtedy zakupić rower idealny.

Jak wybrać rower dziecięcy dostosowany do wzrostu?

Kupując rower do wyboru mamy przede wszystkim rozmiar kół oraz rozmiar ramy. Ramę określa się w calach lub centymetrach. Pierwszy pomiar jaki należy wykonać to długość nóżek dziecka od ziemi do przekroku. Istotna jest również długość rączek – na podstawie tego pomiary należy wybierać później odległość siodełka od kierownicy. Niektórzy rodzice wybierając rower, chcą kupić ten nieco większy – dziecko przecież i tak szybko rośnie, więc za chwilę będzie to model idealny. Jest to jednak błędne przekonanie. To bardzo ważne, by cała stopa dziecka miała kontakt z podłożem. Dzięki temu dziecko zyskuje pewność jeżdżenia i kontrolowania swojego roweru. 

Kilka ważnych wskazówek

Po pierwsze nie warto na siłę wybierać modeli przeznaczonych dla dorosłych. Ciężkie rowery górskie nie są dobrym wyborem. Dziecko powinno mieć umieszczony kierownik wyżej niż siodełko. W rowerze dziecięcym bardzo ważne są hamulce. To one decydują o bezpieczeństwie dziecka. Wśród dzieci świetnie sprawdza się system hamulców nożnych. Z dodatkowych rzeczy, świetnie gdy rower posiada dzwonek oraz elementy odblaskowe. Zapomnieć nie można również o kasku. Nigdy nie można być pewnym co stanie się na drodze, a wypadek nie musi być spowodowany przez osobę kierującą rowerem. Warto dbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w porządny kask. Kupując rower dla dziecka trzeba się niestety nastawić na to, że po około dwóch latach konieczna będzie wymiana na większy. Rowery nie są tanią kwestią, jednak w trosce o bezpieczeństwo i wygodę swojego dziecka, nie należy jej zaniedbywać. Pozwalanie na jeżdżenie za małym lub za dużym rowerem może doprowadzić do zniechęcenia dziecka do rowerowych wycieczek oraz męczenia się podczas jazdy.