Jaka kreatyna jest najlepsza?

Odżywka ta jest jedną z najpopularniejszych dostępnych na rynku sportowym. Sięgają po nią zarówno osoby dopiero próbujące swoich możliwości na siłowni, jak i doświadczeni kulturyści. Jaka kreatyna jest najlepsza? Który rodzaj suplementu przyswaja się najszybciej i działa najmocniej? Jakie w ogóle zadanie do wykonania ma kreatyna?

Dlaczego warto przyjmować tego typu odżywki?


Kreatyna gromadzi się w ludzkich mięśniach, mózgu i wątrobie. Można ją dostarczać też z pożywienia. Bogatym jej źródłem jest mięso oraz ryby. Jej rolą jest transportowanie energii i zapewnianie wytrzymałości, siły i oraz wydolności.

Związek ten bierze też udział w procesie syntezy białek. Jest on zatem niezbędny do budowania mięśni. Niestety, zazwyczaj jego stężenie w mięśniach nie jest zbyt wysokie, dlatego warto sięgać po odżywki.

Jaka kreatyna jest najlepsza?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kreatyn. Najbardziej popularny jest monohydrat oraz jabłczan. Dostępne są także cytryniany, chleat magnezowy, azotan oraz chlorowodorek.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka kreatyna jest najlepsza. Wszystko zależy od danego organizmu. Wydaje się jednak, że najkorzystniej jest postawić na monohydrat, czyli najprostszą wersję lub jabłczan wzbogacony o kwas jabłkowy. Dlaczego? Bo są najlepiej przebadane, a brak wywoływania przez nich efektów ubocznych został udowodniony.