Które suplementy wspomagają regenerację? Podpowiadamy!

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na regenerację, zarówno tą po treningu jak i po odbytym urazie, jest zapewnienie sobie zbilansowanej diety, odpowiedniej ilości płynów oraz zdrowego, minimum 6-godzinnego snu. Niestety, czasem zmęczony organizm mimo wszystko potrzebuje wsparcia. Wówczas warto rozważyć wprowadzenie do około treningowej rutyny, substancji to zadań specjalnych. Suplementy na regenerację, chociaż nie mogą zastąpić odpowiedniej diety, odpowiednio dobrane potrafią znacznie przyspieszyć naszą regenerację i pozwolić na szybszy powrót do ćwiczeń.

Glutamina

To aminokwas o działaniu antykatabolicznym i wspierającym odzyskanie równowagi biologicznej. Chociaż jest produkowany przez ludzki organizm, zapasy szybko się wyczerpują podczas intensywnego wysiłku. Człowiek nie jest w stanie szybko wytworzyć brakującej ilości glutaminy – stąd zalecana jest jej suplementacja.

Aminokwasy rozgałęzione – BCAA

To jeden z najważniejszych suplementów na regenerację, polecanych po intensywnym treningu. Wchodząca w skład leucyna, walina oraz izoleucyna, nie są wytwarzane przez organizm, należy je dostarczać z pożywieniem. BCCA nie ulegają rozkładowi energetycznemu w wątrobie, a działają bezpośrednio w mięśniach.

Oprócz powyżej wymienionych, przepadano więcej produktów, wśród nich: odzywki białkowe, serwatka, kreatyna czy arginina. Aby przyniosły pożądany skutek najlepiej je przyjmować pod kontrolą trenera, dietetyka czy lekarza.