Ciężarki do ćwiczeń – czy warto wykorzystać je w treningu?

Popularne hantle wbrew pozorom można wykorzystać nie tylko do „pakowania bicepsów”. Przy użyciu ciężarków można efektywnie trenować wiele partii ciała. Mowa tutaj między innymi o bicepsach, tricepsach, barkach, klatce piersiowej, przedramionach i nadgarstkach. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że jest wiele ćwiczeń, dzięki którym można popracować także nad nogami.

Co warto wiedzieć?

Hantle to doskonała propozycja dla tych sportowców, którzy w pierwszej kolejności chcą postawić na trening siły dynamicznej albo na trening typowo profilowany pod sporty walki. Mowa tutaj przede wszystkim o judo albo zapasach. Ciężarki do ćwiczeń wbrew pozorom wykorzystywane są również przy treningu kulturystycznym, dlatego też ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. Cięższe ciężarki do ćwiczeń są w chwili obecnej najlepszą alternatywą dla ławeczki do wyciskania.

Najpopularniejsze ćwiczenia przy użyciu hantli

Przy pomocy odpowiednich hantelek można tak naprawdę trenować praktycznie wszystkie partie mięśni torsu (zobacz takie). Osoby, które chcą popracować nad tricepsami, powinny w pierwszej kolejności postawić na wyciskanie sztangielki za pleców albo na zwykłe prostowanie ręki z ciężarkiem bezpośrednio w opadzie tułowia. Bardzo popularnym ćwiczeniem jest również wyciskanie francuskie hantli w pozycji leżącej. W internecie można znaleźć bardzo wiele ćwiczeń, które dokładnie pokazują w jaki sposób można popracować nad wybranymi partiami mięśni.